Výber z mojej obľúbenej hudby. Scarborough Fair

Autor: Juraj Paškuliak | 15.7.2020 o 9:00 | (upravené 27.7.2020 o 14:06) Karma článku: 3,55 | Prečítané:  330x

Dnes pokračujem v písaní o hudbe ktorú mám rád. Priblížim vám krásnu anglickú ľudovú baladu, ktorá sa vola Scarborough Fair.

Pesnička je z obdobia neskorého stredoveku, keď pláž v meste Scarborough bola dôležitým miestom stretávania sa kupcov a zabávačov z celého Anglicka. (Fair znamená trh, jarmok.) Spievaná bola potulnými bardmi, ktorí ako cestovali z jedného mesta do druhého, tak si jej text a aranžmány prepisovali, prispôsobovali a modifikovali, až v osemnástom storočí existovali tucty verzií tejto piesne.  

Jej text rozpráva príbeh mladého muža, ktorý hovorí poslucháčovi aby požiadal jeho bývalú priateľku nech urobí niekoľko nemožných vecí, ako napríklad aby mu ušila košeľu bez švov a aby ju vyprala v suchej studni. Spevák dodáva, že ak jeho bývalá tieto veci dokáže, tak si ju vezme späť.

Zaujímavosťou na tejto balade je, že je písaná v dórskom moduse, ktorý je trochu odlišný od prirodzenej molovej stupnice, lebo je v ňom veľká sexta namiesto malej. To znamená že keď začínate tónom E, tak hráte C# namiesto C.

Tieto informácie som čerpal z flutetunes.com. (Ak by ste sa túto pesničku chceli naučiť hrať, tak na tom odkaze sa dajú nájsť aj noty.)

Scarborough Fair v dvadsiatom storočí hralo a spievalo mnoho hudobníkov. Medzi najviac známych patria Simon & Garfunkel a Sarah Brightman.

Mne sa páči ako túto pesničku zaspievala Elena House. To je mladá americká hudobníčka, ktorá už ako pätnásťročná koncertovala a vyhrávala ocenenia. Spieva vo viacerých jazykoch, ako operné árie, tak aj modernú hudbu. Okrem spevu sa venuje aj herectvu, tancu, aikidu, gymnastike a hre na klavír.

Na záver pripájam video z Youtube, kde je Scarborough Fair v jej podaní. Prajem príjemné počúvanie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cynická obluda

Majitelia božieho plánu

Čo tým vlastne podaktorí myslia, keď svoju nenávisť a túžbu po moci skrývajú za akýsi "boží plán"?

Čo môže byť dôvodom odročenia rozsudku v kauze Kuciak? (otázky a odpovede)

Ak budú mať sudcovia naďalej pochybnosti, môžu znovuotvoriť dokazovanie.

Dobré ráno

Dobré ráno: Výbuch v Bejrúte môže byť koncom Libanonu

Čo sa teraz stane v Libanone a čo môže po explózii nasledovať.


Už ste čítali?