Pozor, tu žijú "kresťania"

Autor: Juraj Paškuliak | 11.12.2018 o 9:00 | Karma článku: 10,02 | Prečítané:  8293x

Jazdím na horskom bicykli. Pred rokmi (v júli 2011) som si urobil výjazd na vrch Vyšehrad v pohorí Žiar.

Aj napriek tomu, že toto miesto sa nachádza v relatívnej blízkosti môjho bydliska, zvolil som príliš náročnú trasu. Do sedla pod Vyšehradom som dorazil neskoro popoludní, značne vyčerpaný. Bicykel som nechal odložený v sedle a ponáhľal sa hore. Bol som tam po prvý krát, zaujímalo ma, aké výhľady odtiaľ budú. Na vrchole som sa chvíľu zdržal, spravil nejaké fotky a vrátil sa dole. Tam ma čakalo nemilé prekvapenie - keď som prišiel k bicyklu, obidve kolesá na ňom boli prepichnuté.

Je to pekný kopec a výhľad z neho naozaj nádherný. Ale táto nepríjemnosť, mi ho dokonale zhnusila.

Chcem ešte zdôrazniť, že som tam neporušil žiadne predpisy - Vyšehrad je verejne prístupný, do sedla pod ním vedú lesné cesty a naň hore, značený turistický chodník.

Krátko nato ako sa to stalo, som o tom napísal na jedno diskusné fórum, ktoré je zamerané na turistiku. Jeden z diskutérov mal podobnú skúsenosť - keď išiel na Vyšehrad s partiou kamarátov, na konci dediny nachádzajúcej sa pod ním (Jasenovo) na nich vykrikoval nejaký ujo, že tam nemajú čo robiť, lebo tie pozemky patria jemu. A vraj tam v ten deň niekto prepichol hubárom plášte na zaparkovaných autách.

V posledných rokoch mnohí ľudia u nás dostali strach z moslimov. Boja sa ich dokonca až do takej miery, že sú ochotní podporovať politikov, ktorí vôbec nie sú spôsobilí na riadenie štátu. Je to smutné. Dnešná doba skrátka praje podvodníkom v politike. Môžete byť ten najhorší človek, stačí keď budete hovoriť, akí sú moslimovia nebezpeční a ako sem žiadnych nepustíte - miesto v parlamente máte zaručené.

Rozmýšľal som, či ten, kto prepichol plášte na mojom bicykli, nebol náhodou moslim. Asi nie. Pochybujem že v Jasenove (alebo niektorej priľahlej dedinke) žijú nejakí moslimovia. Skôr to bol nejaký "kresťan". To je zaujímavé, takže sa máme báť moslimov a pritom skutočným nebezpečenstvom, sú skôr kadejakí "kresťania" medzi nami.

Teraz vysvetlím, prečo som zvolil taký nadpis článku. Na webe o ktorom sa zmieňujem vyššie, som čítal debatu o krížoch na vrcholoch hôr. Zaujal ma príspevok diskutujúceho, ktorý napísal: Že by to bolo niečo ako varovanie? Pozor, tu žijú kresťania! Bol to autentický názor človeka, ktorého identita bola ostatným účastníkom fóra známa. Rozmýšľal som, či na to niečo povedať a ak áno, tak čo. Je to taký názor že... Ehm, dospel som k záveru, že sa k tomu radšej nebudem vyjadrovať.

Aj na Vyšehrade je (ako vidno na poslednej fotografii) kríž. Aj na mnohých iných vrchoch sú. Teraz, so svojimi skúsenosťami, keď niekam idem a vidím tam kríž, tak viem že "tam žijú kresťania" a mám si dávať pozor, aby som bicykel nenechával bez dozoru. 

Na záver: Túto tému som spracoval aj v máji 2014, keď som uverejnil článok s názvom Výstup na štít v Západných Tatrách. Vyjadril som sa vtedy trochu inou formou - prostredníctvom fabulácie. Myslím si ale, že to podstatné (pointa príbehu), je zrozumiteľné - staviame kríže na horách a zároveň ľuďom, ktorí nie sú z našej dediny, prepichujeme plášte na bicykloch a autách. To je úbohé, myslím si. Aký je váš názor?

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Rozprávky SME

Žabina kmotra (číta Robert Roth)

Klasické rozprávky (nielen) pre vaše deti.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Kto mu to pokazil?

Apel na zodpovednosť a dodržiavanie opatrení by sme si vedeli predstaviť aj inak.


Už ste čítali?