reklama

Viola d'amore

Minulý rok som uverejnil článok, kde som písal o husliach. Dnes budem venovať pozornosť inému nástroju z rodiny sláčikových hudobných nástrojov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Viola je taký menej známy súrodenec huslí. Stalo sa mi, že ľudia ktorí neboli hudobníci, si ju mýlili s husľami. Asi prvý rozdiel medzi nimi, ktorý si možno všimnúť je, že viola je väčšia. Zatiaľ čo dĺžka korpusu huslí sa pohybuje okolo 35,3 centimetra (v závislosti od toho o aký model ide), dĺžka korpusu viol je od 39 do 45 centimetrov. Na menšie violy sa lepšie hrá, väčšie majú lepší zvuk. Najrozšírenejšie veľkosti viol sú od 40 do 42 centimetrov. (To je kompromis, medzi zvukom a ergonómiou.) Viola sa od huslí líši (a to je asi podstatné) ladením strún. Ladí sa o kvintu hlbšie ako husle. Teda c, g, D', A'. To je charakteristika takzvanej "normálnej" klasickej violy, ktorá je dnes najbežnejšia. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Viola d'amore bola populárna v období baroka. Oproti klasickej (modernej) viole, má menšie telo (asi 37 centimetrov). Je na nej ale osadený väčší krk (resp. hlava) lebo má viac strún - šesť alebo sedem (plus rezonančné struny). Ladenie sa koncom 18. storočia ustálilo na A, d, a, D', F#', A', D''. 

Nižšie pridávam fotografie starých viol d'amore. (Z knihy Karla Jalovca Čeští houslaři, Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, Praha 1959.)

Joh. Georg Hellmer, Praha
Joh. Georg Hellmer, Praha (zdroj: Juraj Paškuliak)

Hlavová časť nástroja je tvarovo zložitá, predovšetkým kvôli veľkému počtu strún. Krk je dutý a rezonančné struny sú vedené jeho vnútrom, popod hmatník. Viola d'amore má plochú javorovú dosku, zvnútra vystuženú viacerými trámcami. Tvar korpusu nie je husľový, ale archaický, pripomínajúci kontrabas. (Absencia rožkov, plecia nie sú zaokrúhlené, ich línia plynule prechádza do krku.) Efy sú tzv. plameňovité. V smrekovej doske býva osadená rozeta, ktorá má čiastočne funkčný, čiastočne dekoratívny účel. Býva na nej vyrezaný geometrický alebo naturálny motív. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

U huslí je pomerne presne dané, ako majú vyzerať. Napríklad, vzdialenosť od predného okraja smrekovej dosky po kobylku musí byť 19,5 centimetra, od pražca na hmatníku po okraj smrekovej dosky 13 centimetrov (u barokových huslí 12,5), atď.. U viol je to voľnejšie. S rozdielnou veľkosťou korpusov viol, sa mení aj veľkosť krkov a podobne. Dizajn je však podobný. (Tvar tela, efy, hlavička.)

Violy d'amore sa, podobne ako moderné violy vyznačujú rozličnými rozmermi, je u nich však aj značná tvarová variabilita. Keď si ich porovnávate, zistíte, že majú odlišný celkový tvar, rozdielne vyhotovenie strunníkov a hmatníkov, rezonančných otvorov (existuje ich viacero typov), niektoré majú rozetu, iné nemajú. (Aj keď myslím si, poriadna viola d'amore by rozetu vždy mala mať.) A tak ďalej.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nasledujúce fotografie sú zo stavby novej violy d'amore, ktorú som pomáhal zhotoviť pánovi Jurajovi Vančíkovi.

Nahrubo pripravená smreková doska
Nahrubo pripravená smreková doska (zdroj: Juraj Paškuliak)

Jej zvuk je v porovnaní s modernou violou jemnejší. Je to z niekoľkých dôvodov: Malými rozmermi korpusu. Menším napätím strún. Plochá javorová doska nespolupracuje so smrekovou tak dobre, ako klenutá. Rezonančné struny (na ktoré sa väčšinou nehrá, ale sa len chvejú s hlavnými strunami) spôsobujú, že tón má dozvuk (sustain). Dá sa povedať, že zvuk tejto violy nie je tak silný a agresívny, ako zvuk modernej violy, je však veľmi príjemný a kultivovaný.

Princíp hry je rovnaký, ako princíp hrania na husle. Nástroj sa drží pod bradou. Hrá sa sláčikom, alebo tiež brnká prstami (pizzicato). Prsty ľavej ruky sa kladú na hmatník, ktorý je tak ako na husliach, hladký (bez pražcov).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Za najťažšie zvládnuteľný hudobný nástroj bývajú považované husle. Hru na violu d'amore však hodnotím ako ešte náročnejšiu a to najmä kvôli väčším rozmerom, vyššej hmotnosti, hrubšiemu krku a väčšiemu počtu strún (na ktoré sa jednak horšie hrá a jednak je ťažšie, ich udržať naladené).

Viola d'amore. Juraj Vančík
Viola d'amore. Juraj Vančík (zdroj: Juraj Paškuliak)

Nielen hra na tento nástroj, ale aj jeho výroba je veľkou výzvou. Napríklad, plochá javorová doska je v prednej časti (bližšie ku krku) zalomená (podobne ako na kontrabase). Ale zatiaľčo u kontrabasu je táto doska zostavená z viacerých častí, na viole d'amore je z jedného celku a zalomenie sa robí tak, že doska sa na potrebnom mieste najprv zvnútra stenčí (nareže) a potom sa navlhčená za pôsobenia tepla ohne. Je to veľmi chúlostivá a nepríjemná vec, pri ktorej sa dá celá doska pokaziť.

Ako som spomenul vyššie, táto viola nemá klasické efy, ale plameňovité. Tento tvar sa dosť ťažko vyrezáva. (Kvôli špicatým koncom.) Bežné efy s okrúhlym zakončením sa ľahko dotvarovávajú skrúteným brúsnym papierom. Ostré zakončenia plameňovitých efov vám nič neodpustia - nesmiete pri nich urobiť žiadnu chybu.

Vyrezanie rozety zaberie viac dní a jej osadenie do smrekovej dosky, je operácia trvajúca miekoľko hodín, vyžadujúcich maximálne sústredenie. S krkom (alebo hlavičkou) je veľa roboty kvôli väčším rozmerom (v porovnaní s husľami), komplikovanejšej konštrukcii a tiež kvôli tomu, že ladiaca skrinka býva bohato zdobená.

To je v skratke niekoľko ťažkostí, ktoré čakajú na staviteľa. Ak je však dostatočne zručný a trpezlivý, výsledkom môže byť prvotriedny hudobný nástroj, ktorý plnohodnotne poslúži na reprodukciu hudby a pri správnom zaobchádzaní a údržbe, vydrží stáročia.

 

Juraj Paškuliak

Juraj Paškuliak

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  222
  •  | 
  • Páči sa:  349x

Pochádzam z Kláštora pod Znievom. Študoval som na Škole úžitkového výtvarníctva v Kremnici. Živím sa výrobou majstrovských sláčikových hudobných nástrojov. Som autorom štyroch zbierok poviedok, ktoré v priebehu rokov 2010 až 2013 boli vydané v knižnej podobe. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťPolitikaNezaradenéPrózaFotografiePoéziaKultúraSúkromnéSpomienky na matku

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu