O obhajcoch páchateľov domáceho násilia

Autor: Juraj Paškuliak | 28.1.2017 o 9:00 | Karma článku: 5,40 | Prečítané:  532x

Niektorí ľudia sú majstri pretvárky. Napríklad nejaký muž môže pôsobiť ako vzorný chlap, no v skutočnosti bije svoju partnerku. Alebo žena, ktorá sa javí ako citlivá osobnosť a starostlivá matka, ale doma týra svoje dieťa.

Takýchto osobností nie je málo a ich pravú tvár, pozná málokto – zväčša sú to iba najbližší rodinní príslušníci. Obeť nesie následky po celý život a trvá mnoho rokov, kým sa o ponižujúcich veciach, ktoré prežila, odhodlá prehovoriť.

Ľudia blízki agresorovi najčastejšie zareagujú tak, že sa snažia celú vec poprieť. (Aj matky usvedčených zločincov neraz tvrdohlavo popierajú ich vinu a bránia sa slovami: môj syn to nemohol byť, on niečoho takého nie je schopný.) Niekedy sú ľudia obhajujúci agresora, o jeho nevine úprimne presvedčení, pretože ho dobre nepoznajú, alebo sú pod vplyvom jeho klamstiev. Inokedy o jeho činoch vedia a pri ich popieraní vedome klamú, pretože takýto spôsob vysporiadania sa s celou vecou, je pre nich najpohodlnejší. Povedia jednoducho, že obeť si všetko vymyslela.

Ak zapieranie nepostačí, pokúsia sa jeho činy ospravedlňovať. Začnú tvrdiť, že v iných rodinách sa dejú aj horšie veci. Vraj obeť musela nejako provokovať a zaslúžila si to. Budú moralizovať a snažiť sa v nej vyvolať pocit viny. Nabádať ju, aby radšej mlčala, lebo vraj „každý má svoje hriechy“. Sú schopní ísť do extrémov. Napríklad človeku, ktorý bol v detstve týraný, dať za vinu už len to, že sa narodil a jeho matka kvôli nemu nemohla naplno žiť život kaviarenskej povaľačky. Týmto ľuďom nezáleží na pravde. Jediné o čo im ide, je ubrániť „česť svojej rodiny“ za každú cenu.

Agresor pri týraní pociťuje rozkoš a stáva sa na tejto rozkoši závislý. Keď s ním obeť preruší kontakt, môžu u neho nastať „abstinenčné príznaky“ a preto chce v tom čo robil, pokračovať. Jeho obhajcovia v takom prípade na obeť naliehajú, aby ho kontaktovala a snažila sa s ním „zmieriť“. Najpodlejšia vec, ku ktorej sú schopní sa znížiť, je vydierať obeť slovami, že dokým neurobí čo od nej chcú, dovtedy sa jej v živote nebude dariť dosiahnuť to alebo ono. Ak sa obeť podriadi, agresor to využije iba ako ďalšiu príležitosť, aby ju mohol znovu zraniť.

Občas do médií prenikne správa, že v nejakej rodine dochádzalo k násiliu, alebo sexuálnemu zneužívaniu. Neraz sa tak dialo dlhé roky, kým to vyšlo najavo. To, že takéto veci mnohokrát zostávajú dlhodobo neodhalené, je aj vinou pokrytcov, ktorí sú priamo pri tom a všetko vidia, ale nič neurobia. Za nejakú malichernosť, dokážu roztrhať blížneho v zuboch, ale ak nastane situácia, že ich potomok alebo súrodenec, robí niekomu naozaj zlé veci, tak mlčia a ešte sú schopní vinníka brániť. Len nech sa, preboha, nikto o ničom nedozvie. Lebo, čo by si o nás ľudia pomysleli?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

To, čo predviedli Nemci a Taliani, je veľká hanba futbalu, tvrdil Hapal

Tréner národného tímu do 21 rokov Pavel Hapal bol plný emócií.

PLUS

Trinásť rokov trpí epilepsiou. Na Slovensku jej nedokázali pomôcť

Návšteva neurológa sa zmenila na sexuálne obťažovanie.

ŠPORT

Mladí Slováci skončili na ME v Poľsku

Z druhého miesta postúpilo Nemecko.


Už ste čítali?