Stretnutie s (možno) budúcim prezidentom Slovenskej republiky

Autor: Juraj Paškuliak | 1.2.2015 o 18:16 | Karma článku: 4,48 | Prečítané:  1412x

Žarnovica – mesto nachádzajúce sa v južnom výbežku Žiarskej kotliny. Obklopujú ho Štiavnické vrchy, Pohronský Inovec, a pohorie Vtáčnik. Preteká cezeň rieka Hron. Má asi šesť tisíc obyvateľov. Sídlia v nej organizácie a inštitúcie, ako napríklad Čistiareň odpadových vôd, TV Panoráma, Farský úrad, alebo Urbárske pozemkové spoločenstvo Žarnovica. Pôsobia v nej kultúrno spoločenské organizácie a združenia, napr. Mestský mládežnícky parlament, Klub dôchodcov, alebo Matica slovenská MO. Sú tu taktiež viaceré zaujímavé pamätihodnosti.

Žarnovicu si rozhodne nenechajte ujsť. Je to krásne mesto a v bufete v centre, majú skvelé langoše. V tomto regióne žije veľa intelektuálov a vizionárov, a v miestnych krčmách si možno vypočuť veľmi zaujímavé debaty o politike. Medzi najzaujímavejšie osobnosti tohto mesta, patrí tamojší rodák, Roland Capko. Mal som tú česť zoznámiť sa s ním vo Zvolene, kde sme sa stretli na výstave potrieb pre záhradkárov.

Strávili sme cestu vo vlaku idúcom zo Zvolena do Žiaru nad Hronom. Debatovali sme o rôznych témach. Vychutnávali sme pri tom tresku v majonéze, ktorú sme si v trojdecových plastových pohároch, kúpili na stanici vo Zvolene. Keď sme ju zjedli, poháre sme vylízali, vyšpárali prstami, a odložili ich do vreciek. Spoločník totiž prezradil, že pozná obchod, kde predávajú výborné víno.

Ak poznáte mesto Žiar nad Hronom, iste viete, že jeho autobusová stanica, je veľmi príjemné miesto. Ľudia čakajú na spoje, alebo len tak relaxujú, zhovárajú sa, fajčia a popíjajú. S pánom Capkom sme tam strávili asi dve hodiny v družnom rozhovore, pijúc ríbezľové víno, z plastových pohárov od tresky. Zmrákalo sa, ľudia prichádzali a odchádzali. Úžasná atmosféra.

Ako som spomenul v úvode, tento muž sa narodil a žije v Žarnovici. Tvrdí o sebe, že pochádza zo starobylého zemianskeho rodu, ktorý mal majetky pri Kežmarku, na Považí a v okolí Žarnovice. Podľa jeho slov, sa o jeho predkoch vraj píše v Sienkiewiczovom románe Križiaci – zúčastnili sa údajne bojov opísaných v tejto knihe.

Pán Capko sa vyučil v drevárskom učilišti v Žarnovici. V dospelosti sa venoval rôznym profesiám. Pracoval ako stolár, murár, obchodník, skladník, kuchár, knihovník, podomový obchodník, učiteľ, či kúrenár. Niekoľko rokov pôsobil ako vedúci miestneho ufo-klubu. V súčasnosti poberá invalidný dôchodok.

Je vášnivý zberateľ. Vlastní pozoruhodnú zbierku predmetov najrôznejšieho druhu. Miluje kriket. S nadšením mi vysvetľoval pravidlá tohto športu. Jeho obľúbeným kriketovým teamom sú West Indies. Sleduje všetky ich zápasy. Sníva o tom, že raz si bude môcť dovoliť, zúčastniť sa turnajov na ich domácej pôde.

Angažuje sa v kultúrnom živote mesta. Založil kapelu Zvonček RD a v kultúrnom dome, hrajú transkripcie pesničiek od rôznych interpretov. Vášnivo sa zaujíma o politiku. Jeho názory si možno vypočuť v miestnom pohostinstve. Zaoberá sa taktiež písaním beletrie. Je autorom epickej básne Svätopluk, dlhej 489 strán.

Rukopis stráži, lebo sa bojí jeho krádeže. Prosil prezidenta o grant na jeho vydanie. Odpoveď nedostal, čo ho rozzúrilo do nepríčetnosti. (Keď sa pýtal, čo má robiť, povedal som mu, aby sám kandidoval za prezidenta.) Návrh prijal s nadšením, vyjadriac presvedčenie, že to je pravá cesta, ktorá pomôže jeho dielu uzrieť svetlo sveta.

Krátko na to sme sa rozlúčili, lebo mu už išiel autobus do Žarnovice (vravel že ho nesmie zmeškať, lebo žena by ho zbila do modra, keby domov prišiel neskoro). Poprial som mu veľa šťastia a pobral som sa na nástupište číslo 17, odkiaľ mi mal zakrátko ísť autobus do Handlovej.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?