Príbeh úspešnej emigrantky

Autor: Juraj Paškuliak | 23.10.2014 o 12:32 | Karma článku: 5,88 | Prečítané:  1745x

V minulosti som napísal niekoľko článkov o emigrantoch. Čitatelia mi vyčítali neobjektivitu. Vraj som sa zameral iba na neúspešných a nešťastných ľudí. Aby som to napravil, ponúkam tentokrát rozprávanie úspešného človeka. Snáď bude dostatočnou satisfakciou pre mojich kritikov a dá pocit zadosťučinenia všetkým tým, ktorým sa vo svete darí.

Jadrom tohto blogu je spoveď emigrantky žijúcej v Londýne. Je to veľmi zaujímavá osobnosť – drobná a ako guľočka okrúhla babička. Vždy plná energie a s úsmevom na tvári. Má neobyčajne prenikavý híkavý hlas a keď rozpráva, neustále seká dlaňou, alebo bije päsťou vo vzduchu. Musím priznať, že patrí medzi najpozoruhodnejších ľudí, akých som mal tú česť spoznať. Dávam jej slovo:

Pred rokmi som sa presťahovala do Anglicka a vtedy sa pre mňa začal nový život. Spočiatku to nebolo ľahké, ale postupne som si zvykla. Na Slovensko sa už vrátiť nechystám, no sledujem čo sa tam deje. Som smutná z pesimizmu ktorý mladí ľudia vyjadrujú na sociálnych sieťach a v internetových diskusiách. Neoceňujú ako dobre im je, neuvedomujú si koľko majú príležitostí. V časoch mojej mladosti sme nemali ani zďaleka toľko možností, ako dnešná mládež.

Nevyhovárajte sa, vravím im. Vzdelávajte sa, cestujte, pracujte, spoznávajte svet. Nečakajte že šťastie príde samé za vami. Dajte si otázku: nie je váš neúspešný život predovšetkým vaša vina? Čo ste urobili pre to, aby ste sa mali lepšie, okrem toho že nečinne sedíte, nadávate a čakáte že vám dajú všetko zadarmo? Ak chcete niečo dosiahnuť, musíte tvrdo pracovať. Dvanásť hodín denne, sedem dní v týždni a vydržať roky. Koľkí sa vo voľnom čase vzdelávate, zdokonaľujete a namiesto frflania, využívate každú šancu, ktorá sa naskytne?

Ja keď som začínala s prvým manželom, tak sme to mali oveľa ťažšie, lebo vtedajší režim neumožňoval ani zlomok z toho čo umožňuje ten dnešný. Napriek tomu sa nám darilo a mali sme sa čoraz lepšie. Ale časom som si s mužom prestala rozumieť, lebo nevedel pochopiť, že sex je určený výhradne na plodenie detí a po tom ako sa nám dve narodili (viac detí som nechcela), sa ho nemá viac čo dožadovať.

Ovládaj sa, hecovala som ho. Svoju myseľ musíš neprestajne niečím zamestnávať. Potláčaj svoje pudy, rob stále niečo užitočné. Kedy si naposledy poupratoval? Pozri koľko prachu je na nábytku. Už tri dni ho nik neutrel. Nepomáha? Tu máš jablká a vždy keď ti napadne myšlienka na sex, tak jedno zober a zjedz. Vždy keď pocítiš túžbu po sexe, zjedz jablko!

Bohužiaľ, bolo to čoraz horšie a preto sme sa, keď nám dospeli deti, rozviedli. Nasledujúcich dvadsať rokov som bola sama. Všetko sa zmenilo v kúpeľoch, kde som si liečila zdravotné problémy spôsobené alkoholizmom. Spoznala som tam pána Popopele z Británie. Bol to veľmi vtipný gentleman a privádzal ma do záchvatov smiechu, ktoré sa vzápätí menili na záchvaty alkoholického kašľa. Zaľúbili sme sa do seba a krátko nato som sa presťahovala za ním do Londýna, kde sme sa zosobášili.

Odvtedy sa môj život zmenil. Hoci som už v dôchodkovom veku, neprestajne pracujem. Našla som si aj druhé zamestnanie. Začala som sa učiť švédčinu a neskôr aj portugalčinu. Absolvovala som kurz účtovníctva. Navštevujem hodiny kreslenia a maľujem akvarely. Pozrite, híka babička a gestikuluje so zaťatými päsťami; tento, obrázok, vyhral, v súťaži, prvú, cenu! Namaľovala som niekoľko desiatok ďalších a o mesiac budem mať výstavu v naozajstnej galérii!

Aj napriek svojmu veku sa neustále sa zdokonaľujem, vzdelávam, venujem práci, umeniu a mám množstvo fantastických priateľov. Každý jeden môj deň je naplnený zmysluplnou činnosťou. So svojim životom som skutočne veľmi spokojná a mám sa naozaj veľmi veľmi dobre. A vďaka tomu sa mi darí už tretí rok úspešne abstinovať!  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?