Planetata na sakrovishtata (Rumen Petkov, 1982)

Autor: Juraj Paškuliak | 23.1.2014 o 10:10 | (upravené 7.5.2014 o 20:31) Karma článku: 3,24 | Prečítané:  316x

Z detstva sa mi zachovala spomienka na to ako som niekedy v druhej polovici osemdesiatych rokov videl bulharský animovaný film Planéta pokladov natočený na motívy knižnej predlohy Roberta Louisa Stevensona. Pointa tohto sci-fi príbehu je však tak odlišná, že divák ho po vzhliadnutí vníma ako film, ktorý má s knižným originálom minimum spoločného – vyjadruje totiž úplne inú myšlienku. Na mňa silne zapôsobil a bol som rád, keď som si ho neskôr, už v dospelosti mohol opäť pozrieť. Keďže si myslím že je to kvalitné, no pritom málo známe a prehliadané dielo, v nasledujúcich riadkoch sa ho pokúsim priblížiť.

V úvode sa predstaví hlavný hrdina Filip, ktorý je mŕtvy vo vraku kozmickej lode nachádzajúcej sa kdesi vo vesmíre (presnejšie povedané v čiernej diere, ktorá v danom kontexte môže predstavovať „onen svet“), a rozpráva ako to celé začalo. Dej sa odohráva vo vzdialenej budúcnosti. Na planéte Zem je iba piesok, betón, a roboty. Filip stretáva Billyho Bonesa, starého piráta, ktorý sa ukrýva pred bývalými komplicmi. Neskôr ho unesie jeden z nich – Čierny pes, a žiada od neho hviezdnu mapu na ktorej je vyznačené miesto kde je ukrytý poklad kapitána Flinta. Billy sa pokúša ujsť. Rozbehne svoj invalidný vozík, a následne za pomoci vrtule a pomocného raketového zážihu vzlietne. Čierny pes ho aj tak dolapí, a odovzdáva mu čierny znak ktorý znamená smrť. Billy umiera, a hviezdnej mapy sa zmocní Filip ktorý sa tam náhodne objaví. Uteká pred prenasledovateľmi, a mieri ku kapitánovi Smollettovi, ktorý pracuje na šrotovisku starých kozmických korábov. U neho sa medzičasom vystriedajú viaceré pochybné indivíduá, ktoré sa vypytujú na chlapca. Ten napokon prichádza a odovzdáva mu mapu. Kapitán pripravuje let za pokladom piráta Flinta. Filipa vymenúva plavčíkom, a hľadá posádku. Vtom sa na scénu pripletie John Super Silver s mančaftom podozrivých indivíduí, čo tam už predtým boli v zamaskovanej podobe. Kapitánovi sa zdajú nejakí čudní, ale mávne nad tým rukou a prijme ich.

Vyrážajú na cestu. Spočiatku normálny let sa mení keď si Filip vypočuje rozhovor pirátov a dozvie sa ich úmysly. Informuje o tom kapitána. Ten však pokrčí plecami že nemôže nič robiť, lebo bez posádky si neporadia. Po pristátí nastane vzbura, a začne sa boj o to kto získa poklad. Napokon, po mnohých peripetiách sa zdá že to budú kladní hrdinovia, ale nestane sa tak, lebo Super Silver ich prekabáti. Skríži im cestu v podzemnej chodbe kde sa poklad nachádza a uchmatne im ho priamo pred nosom. Kapitán a plavčík, aj spolu so Silverovym papagájom tam ostanú uväznení za padajúcimi stenami. V podlahe objavia šachtu vedúcu kamsi nadol. Vrhajú sa do nej, a unášaní divým prúdom podzemnej rieky sa snažia dostať von zo systému jaskýň. No na povrch prichádzajú neskoro. Loď im uletela.

Po dňoch beznádeje sa kozmický koráb vracia. Čierny pes, (z vďačnosti že mu Filip predtým zachránil život) oznamuje že piráti sú zviazaní a zavretí v chladničke. Vydávajú sa na let späť, v priebehu ktorého dochádza k nečakanému zvratu – na lodi nastane požiar. Kapitán Smollett a John Super Silver sa pohádajú. Pirát sa pokladu nemieni vzdať za žiadnu cenu, a postrelí kapitána. Ten odkazuje Filipovi, ktorý piráta práve zabil, že na lodi je záchranný modul, ktorý unesie jedného človeka. Nech neváha a zachráni si život. Plavčík sedí pred pokladom a premýšľa. Tu sa divák dozvie čo to ten poklad, nazývaný aj archa je. Nie je to žiadne zlato a diamanty, ale posledné zvyšky prírody o ktoré kapitán Flint olupoval kozmické lode, aby ich potom vo svojich laboratóriách pretvoril do takejto podoby. Filip sa napokon rozhodne zostať na lodi, a na Zem pošle namiesto seba archu.

Tento film ma zaujal viacerými vecami. Zaujímavým výtvarným prevedením, ktoré (hoci technická kvalita nie je vysoká) je originálne, a líši sa od iných animovaných filmov. Ďalej sa mi páčili mnohé nápady, humorné momenty, hudba, to ako bulharskí herci nahovorili jednotlivé postavy (slovenský dabing je takisto výborný) a v neposlednom rade na mňa zapôsobilo rozhodnutie hlavného hrdinu v závere príbehu, lebo si myslím že obetovať samého seba je to najvyššie čoho je ľudská bytosť schopná.

Dobrodružným románom Roberta Louisa Stevensona sa inšpirovalo mnoho tvorcov, ktorí ho pretvorili podľa vlastných predstáv do novej, literárnej či filmovej podoby. Planétu pokladov režiséra Rumena Petkova považujem za vynikajúce spracovanie tohto námetu, a zároveň za jeden z najlepších kreslených filmov vôbec.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?