Slavkovský štít a Malý Ľadový štít (fotky)

Autor: Juraj Paškuliak | 6.2.2016 o 12:28 | Karma článku: 7,34 | Prečítané:  652x

Na jesenné túry v Tatrách sa mi podarilo vystihnúť ideálne októbrové počasie. Viditeľnosť bola výborná, obloha jasná a v kotlinách miestami nízka oblačnosť.

Do Starého Smokovca som dorazil večer a väčšinu cesty na Zamkovského chatu, prešiel za tmy, so zapnutou čelovkou na hlave. Na chate som sa navečeral a dobre vyspal.

Na druhý deň vyrážam skoro ráno. Vraciam sa na Hrebienok a odtiaľ stúpam po turistickom chodníku smerom na Slavkovský štít (2452 m. n. m.). Trasa je pomerne jednotvárna, ale výhľady stoja za to.

Povrch je spočiatku tvorený prevažne žulovými blokmi prerastenými trávou a kosodrevinou. Vyššie sa nachádza jemnejšia suť a chodník je na nej lepšie viditeľný. 

Počas výstupu je vidieť do Veľkej Studenej doliny a na východ a juh, do Popradskej kotliny a na kráľovohorskú časť Nízkych Tatier.

Z vrcholu Slavkovského štítu je krásny kruhový výhľad na Tatry, Horný Liptov a Východné Slovensko. 

Do sedla Sedielko (2376 m. n. m.)

Ďalší deň chatu opúšťam skoro ráno, ešte za tmy. Na uši si nasadzujem slúchadlá a púšťam hudbu, lebo inak by som sa pri každom zvuku bál, že to je medveď.

Postupujem nahor Malou Studenou dolinou, po chodníku lemovanom kosodrevinou. Na Hangu je strmšie stúpanie a už som hore, pri Tériho chate, na ktorej sa nezdržujem a pokračujem ďalej.

Na Pfinnovej kope sú nejaké reťaze, naberám ďalšie výškové metre. Zo záverečných partií Malej Studenej doliny je výhľad na snehom pokryté Priečne sedlo.

Sedielko leží v hlavnom hrebeni Vysokých Tatier. Ako vidno z priložených fotografií, sú z neho pekné výhľady do Malej Studenej doliny, na Prostredný hrot a do Javorovej doliny. 

Záverečná etapa: na Malý Ľadový štít

Do Sedielka prichádza dvojica turistov, ktorí majú namierené na Malý Ľadový štít. Pripájam sa k nim a spoločne lezieme po skalách smerom hore.

Po pár desiatkach minút sme hore. Malý Ľadový štít, s výškou 2603 metrov, patrí medzi najvyššie vrchy Tatier a výhľad z neho sa radí medzi tie najkrajšie.

Tatry sú ako na dlani. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gabčíkovčania: S utečencami problém nebol, viac vystrájajú mladí Srbi

V priestoroch zariadenia pre utečencov v Gabčíkove je ubytovaných niekoľko stoviek Srbov.

ŠPORT

Je starší ako jeho tréner. Dôchodca z Piešťan si trúfa aj na extraligu

Od mnohých spoluhráčov v klube je starší o štyridsať i viac rokov.

EKONOMIKA

Prečo dávame Slovákom v cudzine milión eur a kde sa združujú najviac

Do Ameriky, Austrálie či Ázie posiela štát každoročne státisíce eur.


Už ste čítali?