Moje morské prasiatko

Autor: Juraj Paškuliak | 14.12.2013 o 10:51 | Karma článku: 7,22 | Prečítané:  1885x

Je to dobré zviera. Má krásny hustý kožúšok, ktorý je z jednej polovice zlatý, z druhej snehobiely. Zlatú srsť na ľavej strane hlavičky má popretkávanú čiernymi chĺpkami, a na ľavej časti ňufáčiku tmavý fliačik. Na bielom brušku má kožušinu jemnejšiu, a je jej vidno pupček. Má nádherné, veľké čierne oči, a v ružovej papuľke ostré zúbky. Vyzerá ako malý zázrak, ktorý na Zem priletel z inej planéty.

Pred rokmi mi kamarát povedal že jeho žena kúpila dve morské prasatá. Vravel že sú perfektné, no zároveň sa sťažoval že tak strašne pýtajú jesť, až by bol niekedy radšej keby ich nemali. Neskôr sa ukázal ďalší problém; hoci si mysleli že obidve morčatá sú samice, vysvitlo že jedno z nich je samec. Teraz riešili dilemu čo s nimi, lebo mladé nechceli, a na to aby ich držali oddelene nemali doma dosť miesta. Kamarát bol z toho veľmi ustarostený, a uvítal keď som sa ponúkol že by som jedno z nich zobral k sebe.

Neskôr ma informoval o rozhodnutí rodinnej rady že si môžem vziať samicu, s čím som súhlasil. Tak ju doniesol vo veľkej plastovej krabici, zakúpenej na tento účel v chovateľských potrebách. Bola vystrašená, a pokúšala sa predo mnou zahrabať. Doma som si ju položil do lona, začal hladkať a kŕmiť, aby si privykla. Pestoval som ju na rukách, maznal, a pozoroval ako sa to úbohé zvieratko postupne upokojuje. Toto je dôležité, lebo treba dosiahnuť aby vám morča začalo dôverovať. Vie sa s človekom skamarátiť, a vtedy sa k nemu pritúli.

morca.JPG

Jednou z charakteristických vlastností tohto tvora je to že má stále hlad, a jesť pýta nástojčivým kvíkaním. Obyčajne však chce zjesť viac ako potrebuje, a preto ho netreba kŕmiť vždy keď sa toho dožaduje. Schúlené do klbka sa zdá byť malé, ale vie sa natiahnuť ako harmonika. Morčiatko vydáva aj iné zvuky, a vie poriadne blbnúť. Keď sa s ním maznáte, a má vás rado, spokojne mraučí. Vie taktiež priasť podobne ako mačka. Morské prasiatko potrebuje predovšetkým lásku. Preto ho treba brávať na ruky a maznať sa s ním čo najčastejšie.

Zvykol som túto potvoru dávať do postele, čo milovala lebo v perine sa cítila najbezpečnejšie. No postupne bolo posteľné prádlo celé zacikané, a tak to teraz robím tak že ju zvyknem zabaliť do uteráku, čo zbožňuje rovnako. Inak je to zviera lenivé, chce sa v prvom rade napapať, a byť tam kde sa cíti príjemne a dostane pohladenie.

Má päť a pol roka, takže je to už zrelá dáma. Niekedy sa o ňu bojím, lebo morčatá sa vysokého veku nedožívajú, a obávam sa dňa keď umrie. Môže sa to stať aj nečakane, lebo morské prasa má malé telíčko, ktoré rýchlo podľahne chorobe. Už raz bola chorá. Vtedy dva dni nejedla, lebo jej bolo zle keď sa prejedla banánovou šupkou. Akurát nedávno som sa dozvedel, že prasiak, jej kamarát z detstva zomrel, a tak tu ona okrem mňa už nikoho nemá. To bolo pre mňa signálom že sa o ňu musím starať s ešte väčšou pozornosťou, a vážiť si každú chvíľu s mojim malým dobrým zvieratkom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gabčíkovčania: S utečencami problém nebol, viac vystrájajú mladí Srbi

V priestoroch zariadenia pre utečencov v Gabčíkove je ubytovaných niekoľko stoviek Srbov.

ŠPORT

Je starší ako jeho tréner. Dôchodca z Piešťan si trúfa aj na extraligu

Od mnohých spoluhráčov v klube je starší o štyridsať i viac rokov.

EKONOMIKA

Prečo dávame Slovákom v cudzine milión eur a kde sa združujú najviac

Do Ameriky, Austrálie či Ázie posiela štát každoročne státisíce eur.


Už ste čítali?